Szprosy

Konstrukcyjne

szprosy_konstrukcyjne
Szerokość: 103 mm, 78 mm, 52 mm

Naklejane

szpros_wiedenski
Z dupleksem “wiedeński” 26 mm

Naklejane

szpros_bez_dupleksu
Bez dupleksu 26 mm

Nakładane

szprosy
Nakładane w ramce

DO POBRANIA

iko3
wzór szprosów
iko3
szpros konstrukcyjny 68

Szprosy okienne

Szprosy okienne, inaczej szczebliny, to linie, które dzielą okno na mniejsze części. Stosowane są najczęściej w celu wprowadzenia tradycyjnej estetyki, np. w dworkach. Wykorzystywane są również dla wzmocnienia wielkopowierzchniowych przeszkleń w domach o bardziej nowoczesnym designie.

Rodzaje szprosów okiennych

W zależności od sposobu montażu szprosów okiennych czy ich umieszczenia względem szyby można wyróżnić ich kilka rodzajów. Każdy z nich pełni inną rolę – konstrukcyjną lub dekoracyjną. Warto poznać wszystkie typy szprosów okiennych, by zdecydować, który z nich najlepiej spełni konkretne oczekiwania.

Konstrukcyjne

Konstrukcyjne szprosy okienne wykonane są z tego samego materiału co rama okienna i mają tę samą co ona szerokość. Jest to najstarszy stosowany typ szprosów, który rzeczywiście dzieli przestrzeń okna – w każde pole wprawiana jest oddzielna szyba. Dzięki temu przeszklenie jest wzmocnione.

Szerokość: 103 mm, 78 mm, 52 mm

Naklejane

Naklejane szprosy okienne to nic innego, jak listwy naklejone po dwóch stronach szyby. W odróżnieniu od szprosów konstrukcyjnych nie jest konieczne wstawianie między nimi oddzielnych szyb – listwy przykleja się na jednolitą powierzchnię.

Bez dupleksu26 mm

Wiedeńskie

Wiedeńskie szprosy okienne to system opierający się na naklejaniu drewnianych listew do jednolitej powierzchni szyby. Od zwykłych szprosów naklejanych różnią się jednak dupleksem umieszczonym w przestrzeni pomiędzy dwoma szybami. Dzięki niemu uzyskuje się niemalże identyczny efekt wizualny jak w przypadku szprosów konstrukcyjnych.

Z dupleksem26 mm

Nakładane

Nakładane szprosy okienne to rozwiązanie cechujące się szczególną wygodą użytkowania. Szprosy tworzą ramę, której montaż opiera się na zawiasach i naczepach. Dzięki takiemu rozwiązaniu konstrukcyjnemu szprosy można w każdej chwili zdjąć, co ułatwia np. mycie okien.

Zapraszamy również do sprawdzenia innych elementów dodatkowych np. dekoracyjnych listew okiennych.