Okna angielskie

Szkielet okna
Część okna

DO POBRANIA

iko3
SASH
iko3
Profil okna SASH - ciężki

Okna angielskie

SASH są to typowe okna angielskie, których zainteresowaniem cieszą się głównie rynki takie jak Wielka Brytania czy Irlandia. Te modele zyskują jednak popularność także w innych krajach, również w Polsce. Zawdzięczają to wygodzie ich użytkowania. Dzisiejsze okna typu sash łączą tradycyjny design z nowoczesnymi rozwiązaniami technicznymi.

Okna tego typu działają w systemie przesuwnym góra-dół. Pozwala to na zaoszczędzenie przestrzeni pomieszczenia oraz na większe możliwości aranżacyjne, które są często ograniczane przez skrzydła okienne otwierane do wewnątrz.

Historia okien typu sash

Tego typu okna kojarzone są głównie z krajami Wysp Brytyjskich – tam zostały po raz pierwszy zastosowane i weszły do powszechnego użycia. Stało się to w drugiej połowie XVII wieku. Inna nazwa okien angielskich to okna typu sash lub okna skrzyniowe. Terminów tych często używa się zamiennie. Dzisiaj okna angielskie są rozpowszechnione na całym świecie. Chętnie wykorzystuje się je w niewielkich przestrzeniach, ponieważ w przeciwieństwie do okien niemieckich czy belgijskich pozwalają na zaaranżowanie również przestrzeni parapetu.

Jak zbudowane są okna angielskie?

Konstrukcja okien angielskich może opierać się na pojedynczo lub podwójnie zawieszonym skrzydle. W przypadku okien sash z pojedynczo zawieszonym skrzydłem otwiera się tylko dolne. W drugiej opcji oba są ruchome. Przesuwając skrzydło, można ustawić je na dowolnej wysokości.

Bezpieczeństwo oraz wygodę użytkowania okien zapewniają solidne, płynnie działające zamki oraz mechanizmy wspomagające otwieranie. W ramach okiennych umieszczone są różnego typu przeciwwagi, ciężarki oraz sprężyny, które umożliwiają przesunięcie skrzydła bez nadmiernego wysiłku.

Wykonujemy modele o dowolnych wymiarach, by jak najlepiej doświetlić pomieszczenie. Proponujemy Państwu okna angielskie wykonane z drewna od certyfikowanych dostawców. Proces odbywa się z poszanowaniem środowiska naturalnego i jego zasobów odnawialnych.

Zapraszamy do skorzystania z naszej oferty nowoczesnych okien typu sash!

Zapraszamy również do zapoznania się z naszą ofertą okien tarasowych